CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

32 Gbit/s multimode fibre transmission using high-speed, low current density 850 nm VCSEL

Petter Westbergh (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Johan S. Gustavsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Åsa Haglund (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Anders Larsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Friedhelm Hopfer ; Gerrit Fiol ; Dieter Bimberg ; Andrew Joel
Electronics Letters (0013-5194). Vol. 45 (2009), 7, p. 366 - 368.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

Error free transmission over multimode fibre at data rates up to 32 Gbit/s at 25C and 25 Gbit/s at 85C using an oxide confined 850 nm VCSEL biased at a current density of 11–14 kA/cm2 is demonstrated. The VCSEL is optimised for high-speed by reducing capacitance and self-heating and by using strained InGaAs quantum wells for high differential gain.



Denna post skapades 2009-04-21. Senast ändrad 2016-04-11.
CPL Pubid: 92699

 

Läs direkt!


Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)


Institutioner (Chalmers)

Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik

Ämnesområden

Fotonik

Chalmers infrastruktur

Relaterade publikationer

Denna publikation ingår i:


High Speed Vertical Cavity Surface Emitting Lasers for Short Reach Communication