CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

A note on the asymptotic behaviour of the extinction probability in supercritical population-size-dependent branching processes with independent and identically distributed random environments

ZW Lu ; Peter Jagers (Institutionen för matematisk statistik)
JOURNAL OF APPLIED PROBABILITY (0021-9002). Vol. 41 (2004), 1, p. 176-186.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

Nyckelord: galton-watson processes

Denna post skapades 2008-12-09. Senast ändrad 2014-12-09.
CPL Pubid: 80672


Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematisk statistik (2002-2004)



Chalmers infrastruktur