CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

Hilbert Spaces of tensor-valued holomorphic functions on the unit ball of C-n

S Hwang ; Y Liu ; Genkai Zhang (Institutionen för matematik)
PACIFIC JOURNAL OF MATHEMATICS (0030-8730). Vol. 214 (2004), 2, p. 303-322.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

Nyckelord: bounded symmetric domains, relative discrete-series, reproducing kernels, representations, operators



Denna post skapades 2008-12-09. Senast ändrad 2015-12-17.
CPL Pubid: 80397

 

Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematik (2002-2004)

Ämnesområden

Matematik

Chalmers infrastruktur