CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

Limit Theorems for Pure Death Processes Coming Down From Infinity

Serik Sagitov (Institutionen för matematiska vetenskaper, Tillämpad matematik och statistik) ; Thibaut France
Journal of Applied Probability (0021-9002). Vol. 54 (2017), 3, p. 720-731.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

In this paper we treat a pure death process coming down from infinity as a natural generalization of the death process associated with the Kingman coalescent. We establish a number of limit theorems including a strong law of large numbers and a large deviation theorem.

Nyckelord: Almost sure convergence, large deviation, Kingman's coalescent



Denna post skapades 2017-10-18. Senast ändrad 2017-10-30.
CPL Pubid: 252615

 

Läs direkt!


Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)


Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematiska vetenskaper, Tillämpad matematik och statistikInstitutionen för matematiska vetenskaper, Tillämpad matematik och statistik (GU)

Ämnesområden

Tillämpad matematik

Chalmers infrastruktur