CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

Kahler metric on the space of convex real projective structures on surface

Inkang Kim ; Genkai Zhang (Institutionen för matematiska vetenskaper, Analys och sannolikhetsteori)
Journal of differential geometry (0022-040X). Vol. 106 (2017), 1, p. 127-137.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

We prove that the space of convex real projective structures on a surface of genus g ? 2 admits a mapping class group invariant Kahler metric where Teichmuller space with Weil-Petersson metric is a totally geodesic complex submanifold.



Denna post skapades 2017-06-16. Senast ändrad 2017-06-22.
CPL Pubid: 249943

 

Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematiska vetenskaper, Analys och sannolikhetsteoriInstitutionen för matematiska vetenskaper, Analys och sannolikhetsteori (GU)

Ämnesområden

Matematik

Chalmers infrastruktur