CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

Spans of special cycles of codimension less than 5

Martin Westerholt-Raum (Institutionen för matematiska vetenskaper, matematik)
Journal fur die Reine und Angewandte Mathematik (0075-4102). Vol. 2016 (2016), 718, p. 39-57.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

We show that the span of special cycles in the r-th Chow group of a Shimura variety of orthogonal type is finite dimensional, if r < 5. As our main tool, we develop the theory of Jacobi forms with rational index M ∈ MatN(Q).



Denna post skapades 2016-12-19.
CPL Pubid: 246325

 

Läs direkt!


Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)


Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematiska vetenskaper, matematik (2005-2016)

Ämnesområden

Algebra och geometri

Chalmers infrastruktur