CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

50 Gb/s 4-PAM over 200 m of High Bandwidth MMF using a 850 nm VCSEL

Jose Manuel Castro ; Rick Pimpinella ; Bulent Kose ; Yu Huang ; B. Lane ; Krzysztof Szczerba (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Petter Westbergh (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Tamás Lengyel (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Johan S. Gustavsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Anders Larsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Peter Andrekson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik)
Optical Fiber Communication Conference 2015, Los Angeles, California, United States, 22–26 March 2015 (2015)
[Konferensbidrag, refereegranskat]

Experiments for transmission of 50Gb/s, 4-PAM using direct modulated VCSEL over 100m and 200m of MMF with partial dispersion compensation properties are presented.

Nyckelord: VCSEL, modulation, data transmission, pulse ampltiude modulation, multimode fiber



Den här publikationen ingår i följande styrkeområden:

Läs mer om Chalmers styrkeområden  

Denna post skapades 2015-07-01. Senast ändrad 2016-04-11.
CPL Pubid: 219218

 

Läs direkt!

Lokal fulltext (fritt tillgänglig)

Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)