CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

25 Gbit/s transmission over 500 m multimode fibre using 850 nm VCSEL with integrated mode filter

Erik Haglund (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Åsa Haglund (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Petter Westbergh (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Johan S. Gustavsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Benjamin Kögel (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Anders Larsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik)
Electronics Letters (0013-5194). Vol. 48 (2012), 9, p. 517-518.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

An integrated mode filter in the form of a shallow surface relief was used to reduce the spectral width of a high-speed 850 nm vertical-cavity surface-emitting laser (VCSEL). The mode filter reduced the RMS spectral width from 0.9 to 0.3 nm for a VCSEL with an oxide aperture as large as 5 mu m. Because of reduced effects of chromatic and modal fibre dispersion, the mode filter significantly increases the maximum error-free (bit error rate < 10(-12)) transmission distance, enabling transmission at 25 Gbit/s over 500 m of multimode OM3+ fibre.



Denna post skapades 2012-05-28. Senast ändrad 2016-07-28.
CPL Pubid: 158112

 

Läs direkt!

Lokal fulltext (fritt tillgänglig)

Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)