CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

30 Gbps 4-PAM transmission over 200m of MMF using an 850 nm VCSEL

Krzysztof Szczerba (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Petter Westbergh (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Johnny Karout (Institutionen för signaler och system, Kommunikationssystem) ; Johan S. Gustavsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Åsa Haglund (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Magnus Karlsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Peter Andrekson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik) ; Erik Agrell (Institutionen för signaler och system, Kommunikationssystem) ; Anders Larsson (Institutionen för mikroteknologi och nanovetenskap, Fotonik)
Optics Express (1094-4087). Vol. 19 (2011), 26, p. B203-B208.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

We present high speed real time, error free 4-PAMtransmission for short range optical links based on a VCSEL operating at 850 nm, a multimode fibre and a simple intensity detector. Transmission speeds of 25 Gbps and 30 Gbps are demonstrated, and the maximum fibre reaches were 300 m and 200 m, respectively. The 4-PAM is also compared with OOK transmission at 25 Gbps, and we find that at this bit rate 4-PAM increases the error free transmission distance in the multimode fibre by 100 m, compared to OOK.



Den här publikationen ingår i följande styrkeområden:

Läs mer om Chalmers styrkeområden  

Denna post skapades 2011-11-11. Senast ändrad 2016-05-18.
CPL Pubid: 148392

 

Läs direkt!

Lokal fulltext (fritt tillgänglig)

Länk till annan sajt (kan kräva inloggning)