CPL - Chalmers Publication Library
| Utbildning | Forskning | Styrkeområden | Om Chalmers | In English In English Ej inloggad.

Quantitative extensions of pluricanonical forms and closed positive currents

Bo Berndtsson (Institutionen för matematiska vetenskaper, matematik) ; Mihai Paun
NAGOYA MATHEMATICAL JOURNAL (0027-7630). Vol. 205 (2012), p. 25-65.
[Artikel, refereegranskad vetenskaplig]

We establish here several "invariance of plurigenera type" theorems for twisted pluricanonical forms and metrics of adjoint R-bundles.


Accession Number: WOS:000301994600002



Denna post skapades 2010-02-26. Senast ändrad 2016-09-14.
CPL Pubid: 115363

 

Institutioner (Chalmers)

Institutionen för matematiska vetenskaper, matematik (2005-2016)

Ämnesområden

Matematik

Chalmers infrastruktur